🎱🎱🎱🎱🎱🎱🎱🎱🎱
Troška z histórie
🎱🎱🎱🎱🎱🎱🎱🎱🎱

🎱Hru, ktorú bežne sledujeme na športových televíznych kanáloch, hrávali králi, prezidenti, ale aj bežní ľudia.

🎱Biliard sa vyvinul z trávovej hry kriket hranej v 15. storočí v severnej Európe a vo Francúzsku. Hra sa presunula do interiéru a hrala sa na drevených stoloch pokrytých zeleným plátnom pripomínajúcim trávu. Do gúľ sa udieralo drevenými palicami nazývanými „maces“, čo znamená žezlo. Termín biliard je odvodený z francúzskeho slova „billiart“, jednej z drevených palíc alebo od „bille“, čo znamená guľa.

🎱Spočiatku sa hralo s dvoma guľami na stole so šiestimi dierami s bránkami podobne ako v krikete.

🎱V 18. storočí bránky postupne vymizli a zostali len diery a gule. V roku 1600 sa hra objavila aj v Shakespearovej hre António a Kleopatra a o sedemdesiatpäť rokov neskôr vznikla prvá kniha s pravidlami.

🎱Tágo sa vyvinulo až po čase a dlho ho smeli používať jedine muži, ženy museli používať „žezlo“, lebo častejšie trhali plátno. Dominantnou biliardovou hrou v Anglicku okolo roku 1770 až do roku 1920 bol tzv. anglický biliard, hraný s troma guľami a šiestimi jamkami na veľkom obdĺžnikovom stole. Anglický biliard je dnes známy ako snooker.

Biliardový salón na prvom poschodí Viedenskej kaviarne s oknami na Václavské námestie a ulicu Na Příkopě. Stoly slovenských výrobcov ako napr. firmy Stočes & Vogel, Žabokrtský alebo Neubauer .
10177430_10202400655231708_870956539987711706_n

História tága

Tágo, tak ako ho poznáme dnes, je prvýkrát datované na začiatku 17. storočia, teda v období renesancie. Tágo bolo vtedy známe pod slovom queue, z ktorého postupne vzniklo dnešné slovo cue – tágo . Zaujímavosťou tej doby je fakt, že ženy mohli hrať biliard iba obráteným, teda silnejším koncom tága, kvôli obave mužov z pretrhnutia plátna.